30/8/2011 מכתב מדרור למבקר המדינה

30/8/2001

לכבוד עו"ד מג'די עטילה, נציבות תלונות הציבור

מר עטילה הנכבד

הנדון תיק מס 606538

 

קיבלתי את תשובתך מיום ה 14/8/2011, ואני מודה לך על המשך הטיפול הרציני ווהמכובד בתלונה זו. אבקש, אם באפשרותך, לשלוח לי תשובה בדואר אלקטרוני, זה עדיף מכל הבחינות.

קראתי את תשובתך ברגשות מעורבים. העובדות בדו"ח שמסר השוטר הן ברובן שקרים ובדותות. זה מעציב אותי שאדם הגון למראה כמו השוטר משה קלינגר משקר בכזאת קלות מול בירור רשמי. בנוסף ברור לי שמול עדותו של שוטר, גם כשהיא כל כך מסולפת יהיה קשה לבסס את האמת, למרות שאנסה. מצד שני עצם העובדה שהוא משקר מעידה על כך שלפחות הוא יודע שמה שהוא עשה לא בסדר, ובזה יש כבר קרן אור קטנה.

לפני שאגש לעובדות המקרה אקדים ואומר שההתעקשות על הפרת זכויות פעוטה לכאורה אולי נראית קטנונית. אני ממשיך את הטיפול בעניין זה כי מדובר בתופעה רחבת היקף והגיעו מים עד נפש. אני לא מתגלח באופן קבוע, לובש בגדים רחבים ונוחים, ולפני שלוש שנים עוד היה לי שיער ארוך. עקב זה עצרו אותי לחיפושים כ-10 פעמים בשלוש השנים האחרונות, וחברים רבים שלי מדווחים על חיפושים תכופים. מדובר על אלפי מקרים שבהם הסיבה האמיתית היחידה לחיפוש הוא הלחץ שמופעל על השוטרים למצוא סמים ע"י שיטת המכסות, והיסוד היחיד לחשד הוא מראה חיצוני. אני אישית כבר מתורגל היטב במעמד הזה ואף בניתי אתר אינטרנט וקבוצה בפייסבוק שמשרתים למעלה מאלף איש, קורבנות התופעה:

http://pratiyut.elef3.org/

http://www.causes.com/causes/341971


ועכשיו לעניין הדוח, הטענות הבאות בדוח השוטר הן פשוט שקריות:

  1. נראיתי לחוץ:  הייתי רגוע ונינוח, לפני, תוך כדי ואחרי המפגש עם השוטר, כפי שציינתי בתלונה המקורית, המפגש כולו היה נינוח ומכובד. כמו שציינתי פה יש לי הרבה ניסיון בסיטואציות האלה ולא היתה שום סיבה ללחץ, במיוחד שגם אין עלי שום דבר אסור, כפי שהעלה החיפוש.
  2. זרקתי חפץ כלשהו לשיחים. לא היה ולא נברא, בדותא מוחלטת
  3. לא החזקתי תעודת זהות.  שקר גס, החזקתי גם תעודת זהות וגם רשיון נהיגה. מסרתי אחד מהם לשוטר והוא השתמש בו לזיהוי. אם לא הייתה תעודה, איך זיהה אותי המחשב בסופו של דבר? הסיפור של השוטר לא הגיוני....
  4. סיפור העיכוב בזיהוי והעלייה לניידת לא קרה כלל וכלל. השוטר לא הזכיר במילה אחת עלייה ניידת, נסיעה לתחנה, ולא שאל אותי לגבי נשק.

לגבי העובדות השקריות אני מצרף את עדותו של תורי שמואלי שהיה שם במהלך החיפוש, עדות שנמסרה לי לפני שקיבלתי את מכתבך ולכן לא מפריכה ישירות את כל הטענות השקריות בדו"ח. היא כן סותרת במפורש את טענת השוטר שהסכמתי לחיפוש, וגם מביאה את הגירסה המקורית והאמיתית שהשוטר מסר כסיבה לחיפוש, סיבה שונה לחלוטין מהסיפורים שמופיעים בדוח הזה. אם זה יעזור אני יכול לבקש ממר שמואלי למסור עדות נוספת שתתייחס מפורשות לטענות

האמת היחידה בדו"ח הזה היא שאופן לבושי העלה את חשדו של השוטר. מר עטילה היקר, מדי יום מופרת זכותם של עשרות ומאות אזרחים חפים מפשע לפרטיות רק על בסיס המראה והלבוש. אני פונה אליך כאזרח שמבקש להגן על כבודו ועל זכויותיו ושואל אותך: האם מראה מרושל, רכב ישן או שער ארוך הם סיבה מספקת להפר את הזכות לפרטיות של אדם שעסוק בעינייניו ולא מפריע לאיש? התשובה של המשטרה בשטח היא: "כן". מי שזה המראה שלו סובל מחיפושים פולשניים, מטרידים ומשפילים שוב ושוב. אם לא שמעת על התופעה הזו אני מבקש שתבדוק את העובדות. אם תבקש אוכל לשלוח אליך מאות עדויות על חיפושים כאלה.

כמבקר המדינה אתה ההגנה היחידה שיש לי האזרח מפני ההפרה העיקבית הזו של זכותי לפרטיות
אני מקווה שלא אמצא את עצמי חסר מגן לחלוטין

 

בברכה

 

דרור זהר Comments