אסף, ים המלח
יום שישי, 20/1/2012 בערך 16:00
נסעתי במכוניתי עם שני חברים לכיוון ים המלח מירושלים. קצת אחרי צומת אלמוג (כביש 1) היה מחסום של שתי מכוניות משטרתיות והשוטר אותת וביקש ממני לעצור בצד. עצרתי ופתחתי את החלון. הוא שאל מאיפה אנחנו מגיעים, ענינו את האמת כמובן, מתל אביב. הוא שאל לאן אנו נוסעים ואמרנו שלחתונה בים המלח.

בשלב הזה הוא ביקש שאסע עם האוטו עוד קצת קדימה ואחנה בצד. עשיתי זאת, הוא ביקש שאצא מהאוטו. יצאתי ושאלתי מה קורה? מה הסיבה שעוצרים אותנו? הוא לא ענה ופשוט אמר לי שאמתין שנייה, "זה רק ייקח מספר דקות, תשתפו פעולה ולא יהיו בעיות". הוא שאל אם יש לנו חומרים לא חוקיים באוטו ואם אני בטוח, כמובן שלא היו וכמובן שאמרתי שאין. בשלב הזה בלי ממש להצהיר על כך או לבקש את הסכמתי הוא פשוט אמר "תעמוד פה" והתחיל לחפש על גופי ובכיסי.

אח"כ הוא ועוד שוטרת שהייתה איתו חיפשו במכונית בכל הכיסים, המאפרות והתאים השונים בכל חלל המכונית, ולאחר מכן הם חיפשו אחד אחד בכל התיקים שלנו.

אני שאלתי אותם באיזה זכות הם מחפשים לנו בתיקים, ואמרתי שיש לי שם דברים אישיים, ושאני לא רוצה שיחפשו לי בתיק. הוא אמר שבגלל שלטענתו "ניסיתי להתנגד" בתחילה כשהוא עצר אותנו. הייתי מאוד מנומס ושאלתי אותו באיזה אופן "ניסיתי להתנגד"? אמרתי לו שמכיוון ששיתפתי פעולה באופן מוחלט לא ברור איך ומתי בדיוק ניסיתי להתנגד. הוא לא ענה על השאלה הזו. אמרתי לו שאני לא מאשר את החיפוש בתיקים, ושאלתי שוב מה החשד הסביר שלו לחיפוש? שאלתי אפילו אם נסעתי לא בסדר, או אם הוא הריח משהו. הוא אמר שהוא לא הריח כלום ושנסעתי בסדר, אבל שהוא הרגיש שהתנגדתי לכך שהוא עצר אותי בהתחלה. שוב הוא לא פירט באיזה אופן התנגדתי.

מיותר לציין שאיפשרנו להם לחפש בתיקים על גופנו ובמכונית - מה שהם עשו בלי לשאול אותנו. אבל הבענו את התנגדותנו במילים.

התחושה הייתה שאני יכול לעשות סצינה, לצעוק, לחטוף להם את התיק מהיד ולא לאפשר להם לחפש בו, אבל בחרתי שלא לעשות זאת כי לא רציתי לעצבן אותם ופחדתי מהם. וגם ידעתי שאין עלינו שום דבר לא חוקי אז ידעתי שעדיף "לשתף פעולה".

אף על פי כן, השוטרים חיפשו עלינו ללא כל הצדקה ממשית, ופגעו בפרטיותינו למרות שאמרתי להם באופן מפורש שכך הם עושים ושזה לא נעים לי שהם עושים את זה. ושאני לא מבין באיזו עילה הם מחפשים עלי.

אנחנו היינו שלושה גברים שנראינו לבושים קצת "זרוק" ואמרנו להם שאנחנו הולכים לחתונה בים המלח. לדעתנו זאת הסיבה שבגללה הם עצרו אותנו. פרופיילינג קלאסי.

הם היו שוטר אחד ושוטרת נוספת שהייתה איתו ושני חיילים עם רובי M16 שהיו איתם אבל לא עסקו בחיפוש במכונית באופן אקטיבי אלא רק עמדו מהצד כאשר השוטרים חיפשו.

יש לציין שהן השוטר והן השוטרת טענו שהחיפוש מוצדק, והשוטרת אפילו טענה שהם ביצעו "חיפוש מכובד" - שאלתי אותה מה הכוונה והיא אמרה שהם היו יכולים להפוך ולשפוך לנו את כל תכולת התיקים החוצה אבל הם בחרו רק לחפש בהם (תודה באמת... אמרתי בליבי...).
ותודה לכם (חברי האתר הזכות לפרטיות) על עבודת הקודש שאתם עושים בשביל להגן על הזכויות הבסיסיות של אזרחים כמוני.

סוף הסיפור.

הפרטים של השוטרים:

השוטר:

פכר סואטירי (כן זה השם שלו, ביקשתי לראות תעודה, הוא ממוצא דרוזי). מס' אישי: 1197037

השוטרת:

גלית אברהם.

אין לי את המס' האישי שלה, אבל אני בטוח שניתן לאתר אותה.

לא לקחתי את הפרטים של שני החיילים.

Comments