דיווחים שלנו

אוקטובר 2010 - מרדכי בראונשטיין / עין זיתים


כדי לשנות משהו בגדול צריך שיתוף פעולה של הרבה אנשים. הסיפורים האישיים שלנו עוזרים להתחבר, ללמוד, להתחזק ולעבוד יחד. אז שתפו אותנו בסיפורים שלכם בנדיבות ובאומץ - צרפו את הסיפור שלכם!

ספרו עלינו לחברים!

יוני, נצרת, ספטמבר 2010
לפני כמה שנים כשהייתי בן 17 (!!!) העירו את ההורים שלי ב-6 וחצי בבוקר שלושה שוטרים גברתנים לבושים בשחור, וגרמו לאמא שלי לבכות כשסיפרו לה שהם עולים אליי לחדר לחיפוש....לפני שהספקתי להתעורר ולהבין מה קורה בכלל החדר שלי היה הפוך ומבולגן בלי שום פינה או חפץ הכי קטנים שהם לא חיפשו בהם... הם לא הסכימו לספר לי מה לעזאזל הם עושים אצלי בחדר ולקחו אותי באלימות לתחנת המשטרה של נצרת, שם הבנתי שהסיפור הוא פשוט שאיזה טמבל דתי שמרן מהישוב פנה אליהם ואמר שהוא חושב שחבר שלי מהישוב משתמש בסמים כי הוא נראה סטלן. המשטרה כנראה חשבה שיווצר איום מדיני אם הם לא יבואו בחוליות של שלושה להפוך לכולנו, חבורה של ילדים בגילאי 16-18 את הבית! אשכרה שלושה רכבים עם שנים עשר שוטרים על העניין הדבילי הזה! לדיווח המלא

מיקי, נתניה, ספטמבר 2012
...הלכנו ודיברנו ופתאום עצרה לידנו ניידת...אני אומר לו ערב טוב...
שוטר:אתה לא מתבייש לשקר לי בזמן שאתה מחזיק אלכוהול?
השוטר:לוקח לי את הבקבוק בלי לשאול ומריח אותו
איך שהוא מבין שזה מים יורד לו החיוך מהפנים...כשהוא בדק אצלי בכיס הוא שם לב לאולר שאני מחזיק ופשוט לקח אותו
...עד היום אין לי את האולר הזה שעלה לי 450 ש"ח(אולר שוויצרי) לדיווח המלא

אסף,  מחלף בר אילן, 13/9/2012
שוטר עצר אותי בשעה 2 בלילה לחיפוש, הוא אמר "אני יודע שעישנת חשיש" במהלך החיפוש וככה הסביר את הסיבה לחיפוש.
ביקש רשיון נהיגה, ביקש שאצא מהרכב ועשה לי חיפוש גופני, בלי לשאול ובלי להגיד כלום, לא התנגדתי כי ידעתי שאין לי מה להסתיר, אחר כך השוטר ביקש ממני לבוא איתו הצידה וביקש שאוריד מכנסיים כדי שיוכל לחפש לי במפשעה ובישבן, כל זה במחלף בר אילן מאחורי תחנת האוטובוס, ככה שוטר מבקש מאדם להוריד מכנסיים.
משלא מצא כלום שאל אם אני מסכים שיחפש לי ברכב, עד השלב הזה כנראה היה בטוח שיימצא עלי סמים אז לא טרח לשאול אותי שום דבר.
גם ברכב לא היה כלום, וגם כשהשוטר החביב בדק לי את התעודה במסוף, אבל זה לא הספיק לו, הוא כל הזמן אמר "אני יודע שעישנת סמים", "איפה החשיש" וכאלה.
ניסה לאיים ולהפחיד אותי שייעשו לי בדיקת שתן ושיבואו לעשות לי חיפוש בבית.
מהכרתי עם החוק הדבר לא חוקי, ומבחינתי גם לא אחראי, במקום לנסוע הביתה ב2 בלילה אחרי שיצאתי מחבר הייתי צריך לנהוג עצבני ועייף ולהגיע הביתה אחרי שהשוטר עיקב אותי יותר מחצי שעה, רק לפי זה שהוא ראה אותי נוהג ברכב.
גילוי נאות - שוטרים אוהבים מאוד להיטפל אלי, אני לא מסופר ולא מגולח, כי ככה אני, מבחינת הרבה שוטרים זה עילה לחשד סביר לאחזקת סמים או משהו...
אני מקווה שיש מה לעשות, השוטר החצוף הזה עשה לי בלאגן ברכב, חיפש לי בתיק, שהיה בתוך הרכב, בלי רשות, הפך אותו ועשה בלאגן, אילץ אותי להוריד מכנסיים באמצע כביש 4, כמעט נרדמתי בדרך הביתה, התגרה בי בשאלות על הצבא ומילואים (או לפחות ניסה, אני סרן במילואים ועשיתי יותר משש שנים צבא).
בגדול מרגיז מאוד הדברים שאנחנו צריכים להתמודד איתם

אנאל, 12/8/2012
מה עושים כששכנה בעלת מחלות נפש למיניהן, מתלוננת במשטרה ואומרת דברי כזב ודברים שלא היו ולא נבראו, והחלאות הללו מגיעים לבית שלנו ועושים חיפוש ללא צו חיפוש ולוקחים דברים ובנוסף מכים אישה מבוגרת ואוזקים אותה, כשפנינו למח"ש, הם הגנו על מעשיו הנלוזים של השוטר משה ויטל בטענה שהוא נהג לפי הנהלים, ועו"ד מטעם הסנגוריה הציבורית ממש לא מועילה כשהיא מייצגת מישהו ללא תשלום, כמה רוע ושחיתויות יש בסקטור שאמור להגן עלינו...אני אוגרת כעס כלפי מדיניות המשטרע כבר 3 שנים, וכולי תקווה שפעם טחנות הצדק יעבדו למען הצדק, יום נפלא לכולם

מתן, רחובות, 10/8/2012
במהלך נסיעה לביתי שוטר עצר אותי לבדיקה שגרתית. וכשהוא ראה ניירות גלגול על המושב בתוך שקית שהוא פתח אותה. הוא החליט לערוך חיפוש גופני עלי וחיפוש ברכב וללא שום אישור ממני. הוא הוציא אותי מהרכב והחל בחיפוש כשהשוטר השני שומר עלי בחוץ. וכשבאתי לשאול מה הסיבה לחיפוש השוטר אמר לי שאני מפריע לשוטר במילוי תפקידו והוא עלול לעצור אותי ואף איים כי יאזוק אותי באזיקים. אני מדגיש אף אחד לא שאל אותי אם אני מסכים לחיפוש הזה ואני מחוסר ידיעה לא התנגדתי. החיפוש היה מאוד משפיל מה גם שהמון אנשים עוברי אורח ראו את המקרה ואני עמדתי מבויש מאוד. חשוב להדגיש שניירות גלגול משמשים גם להכנת סגריה מסוג דרהם חוקי לגמרי!!!!!

אירית, ניר משה, 11/7/2012
נערך חיפוש בבית כאשר היינו בחו"ל. בטענה של "סחר בסמים" !!!!! נמצא דף ללא שום חתימת קצין או שופט ודו"ח חלקי ביותר.
מחריד, אעשה הכל כדי להצטרף לתביעה ייצוגית, אשקיע כסף במימון בג"ץ, תביעה אזרחית נגד התחנה. הכל. רק תגידו מה.

אנונימי, טבריה, 15/5/2012
אני ואחי וחבר ישבנו במדרגות בשיכון ד' ליד בנק הפועלים, חיכנו לאוטובוס שיקח אותנו לביג בטבריה . והיה שלט שהסתיר אותי וניידת תנועה החליטה שזה חשוד ועצרה אותנו לחיפוש הם הפכו את כל המקום וביקשו את התעודת זהות של כל אחד מאיתנו ועשו עלינו חיפוש גופני סתם כי הם ראו שלוש ילדים מחכים לאוטובוס. 

גיל, קרית יובל, ירושלים, פעם בשבוע 
<לשאלה למה הוא מחפש> התשובה שלו היתה: "לא חייב לך תשובות". פשוט הלכתי לבד והיה כבר לילה, בערך שעה 2. זה קורה כל פעם שניידת רואה אותי בלילה. 

אלכס, חולון, 27/7/2012
...הלכתי לי בשלווה לפגישה אישית, פתאום מישהו קופץ מאחוריי במהירות ותופס את הידיים שלי ומחזיק אותם במקום למעלה...
לסיפור המלא

אזרח מודאג, צומת צמח,  15/6/2012
נסענו ברכב חברה חדש, אורות תקינים הכל כדין כולם חגורים. בצענו סיבוב רחב בצומת ונעצרנו ע" י ניידת שעמדה ליד הצומת. 4 שוטרים הקיפו אותנו ודרשו שנרד מהרכב לשם ביצוע חיפוש. לא היה להם חשד סביר לעבירה כלשהי אבל לטענתם הם מחפשים סמים. התנהגו בגסות וכמו בריונים . לא להגיע לאזור טבריה בחיים !!!!!

שמוליק, (המשטרה והעגבניה) 11/6/2012
...נסעתי באוטובוס חזרה לביתי ונכנסתי למעלית כשלפתע עלו איתי עוד שני בחורים... אחד מהם הוציא תג...והוא התחיל לשאול אותי לגבי השקית...אמרתי לו את האמת - "אני הולך לגדל עגבניות". הוא התחיל להרים עלי את הקול ולהגיד לי ישירות שאני משקר והציוד הזה לא נועד לגדל עגבניות...הוא נכנס אלי הביתה והראיתי לו את כל הדירה... הוא התחיל לתת לי נאומים..."אני מקווה שהפחדנו אותך מספיק..." הוא מרצה לי! בבית שלי! שהוא פשוט די התפרץ אליו! עד היום לא הבנתי מה השנאה הגדולה למשטרת ישראל שהרי אמור להיות לה תפקיד חיוני במדינתו - אך להתפרץ ככה לבית של בן אדם ועל אחת כמה וכמה לגלות (אחרי שהוא הזמין אתכם הביתה) שאין לו דבר מה בגידול סמים ולא להתנצל או אפילו להסביר מה נותן להם את הזכות לפלוש אלי ככה הביתה. עד כאן.
אדהר, חיפה, 1/6/2012
יושב אדם לבדו בתחנת אוטובוס בלילה. ניידת עוצרת לידו והוא נשאל למעשיו במקום ולזהותו - לגיטימי ואף מגדיל את תחושת הבטחון. אבל מאיפה מגיעה השאלה "מה אתה מעשן? " מה הקשר לשעה ולמיקום? למה מגיעה אוטמטית הדרישה לחיפוש? סרבתי משום שלא היה בסיס חוקי לחיפוש, ואכן לא בוצע חיפוש, אך נאלצתי לחכות זמן רב, ולהפסיד את האוטובוס הלא תדיר שחלף.
הייתי שמח להרגיש בטוח ברחובות עירי חיפה, בלי שמשרתי ציבור יציעו להחדיר ידיים לבגדי.


אמיר, זכרון יעקוב, 13/5/2012
לצערי בזכרון יעקב (בכיכר אליה נכנסים לזכרון מכיוון בנימינה) חיפוש משטרתי הינו עניין שבשיגרה.ואף על פי שאינני מסכים לחיפוש השוטרים מפעילים לחץ ואומרים שישנן כל מיני תקנות המאפשרות להם לחפש לי ברכב.

ליטל, הר איתן, 27/4/2012
ביום שישי בערב אני ובן זוגי  החלטנו לצאת ולעשות לילה רומנטי בשטח....בשעה 01:45(!!)לפנות בוקר,נוסע לכיוון שלנו רכב מסחרי,בלי צ'קלקות...והם נוסעים בראבק,יוצאים מהרכב 4 גברים די גדולים,ומתקרבים במהירות...בשלב הזה אני כבר ממש לחוצה,ובטוחה שאו שהולכים לשחוט אותנו,או שחוטפים אותנו....אז הנוהל הרגיל:תעודה מזהה,יש עליכם משהו לא חוקי לפני שנתחיל את החיפוש?...ברגע שהם מבינים שאין מה לחפש אצלנו הם מתקפלים.בלי להתנצל...אני יושבת ורועדת...ה 10 שניות מהרגע שאנחנו רואים רכב נוסע אלינו עד שהם ממש עומדים ומולנו ומזדהים,היו המפחידות ביותר בחיי.
לסיפור המלא

איתמר, המפרץ הסיני - גבעת אולגה, 4.4.2012
הניידת נעצרה ושלושה שוטרים יצאו ממנה...שאלתי אותו אם זה ניראה לו הגיוני לעצור אותי עם סיגריה בפה הוא אמר שהוא לא מכיר חוק נגד זה.... אמרתי שבלי צו אני לא מוכן שיחפשו לי בכיסים. הוא אמר אין בעיה אז בוא לניידת. שאלתי במה הוא חושד בי שהוא רוצה לעשות לי בדיקה בכיסים הוא אמר הסגנון דיבור שלך! ...המשיכו לעכב אותי ל-10 דקות... השוטר אמר לי כמה שתשאל יותר שאלות ככה זה יקח יותר זמן שאלתי עם מותר לו לעכב אותי בגלל שאני שואל שאלות והוא אמר לי תתפלא!
לסיפור המלא 

5 למרץ 2012, אורי /  קינג ג'ורג', תל אביב 
נסעתי על אופניים בקינג ג'ורג' בדרך לפגישה, עצרה לידי מסחרית עם לוחית זיהוי של המשטרה, מתוכה יצאו יסמ"ניקים ששאלו אותי לשמי ולמקום מגוריי. אחד מהם זיהה אותי מההפגנה בעיריית תל אביב בה נעצרתי, ולדבריו "בהפגנה ההיא היו עליכם סמים" ובהמשך הוסיף שהוא נכנס לחדר שהיינו בו אחרי שהוצאנו ומצא ג'וינטים על הרצפה. מכיוון שהוא היה איתי בזינזאנה שלקחה אותי לתחנת המשטרה, דבריו היו שקריים.
חיפשו בכיסיי ובתיקי, לא מצאו דבר, והמשיכו לטעון שהם יודעים שאני מעשן סמים, ו"דוגרי תודה בזה". לאחר שלא מצאו דבר שאלתי אותם מה הסיבה לחיפוש. התגובה הראשונה הייתה "ראסמי כי יש לך ראסטות" ובהמשך אמרו שהסתכלתי עליהם מוזר וניסיתי להתחמק מה שעורר את חשדם, וכאמור היסמ"ניק מההפגנה טען שאז מצא ג'וינטים בחדר שבו היינו עצורים.
יש לציין שכל השיחה נעשתה בנעימים וברור לי שהם קורבנות של מצבם ואין בי כעס.

10 לפברואר 2012, איתן /  קריית מנחם, ירושלים
3 בלילה. אני וחברי הלכנו בקריית מנחם כשפתאום שלוש ניידות באו אלינו. שוטר אחד אמר לנו להוציא את כל הדברים מהכיסים וערכו עלי ועל שתי חברי חיפוש. השוטר לא הביא לי סיבה לחיפוש, למרות שלא שאלתי, אני יודע אבל שהם חיפשו עלינו כי הייתה מסיבת טבע באזור. בקשר שלהם אמרו שהם מחפשים סמים. כאשר אני הבעתי את חוסר שביעות רצוני מהמצב, השוטר אמר לי לשתוק. כשאמרתי לו שיש לי זכות לדבר הוא תפס אותי בסנטר בצורה אלימה ודחף אותי. כששאלתי אותו מה הוא עושה הוא נתן לי כאפה חזקה ואגרוף לבטן למרות שאני לא עשיתי שום דבר, לא נמצא עלינו שום דבר לא חוקי. פחדתי לבקש פרטים על השוטר שלא ירביץ לי עוד ושלא יקח אותי לתחנה גם ויפיל עלי איזה תיק על הדרך. השם של השוטר הוא אורן אב-בוחבוט. 

3 לפברואר 2012, אורן / טבריה
לא שאלתי על מה הוא מחפש כי אני כבר רגיל. בשעה ארבע בבוקר בדרך הביתה מבית של חבר..הייתי עם עוד חבר וניידת שנכנסה באין כניסה ונסעה נגד התנועה בכביש חד סטרי עצרה אותנו לחיפוש..לפחות היו מנומסים ואמרו לילה טוב בתום החיפוש

30 לינואר 2012, ליטל / ראש פינה
הייתי בדרכי לעבודה ירדתי מביתי ברגל, הגיעה מכונית משטרה עם 2 שוטרים בן ובת. שאלו אותי מאיפה אני ואיפה אני גרה עניתי שאני גרה למעלה ואני בדרך לעבודה. הם רצו תעודה מזהה, שאלתי אם אני חשודה במשהו אם בוצע איזה פשע שאני חשודה בו. הם שאלו אם יש לי משהו אסור על פי חוק בתיק אמרתי להם שלא. מסרתי להם רישיון נהיגה ושאלתי עוד פעם למה הם מחפשים עלי איזה עילה יש להם? אמרו לי שקיבלו דיווח על בחורה שיורדת מלמעלה אז שאלתי מה דיווחו לכם ובמה אני חשודה? בהתחלה היא אמרה שהיא לא יכולה להגיד ואז אחרי שהתעקשתי לדעת היא אמרה שהיו פריצות אמרתי להם תוך כדי חיפוש שאני מאחרת לעבודה הם לא מצאו בסוף כלום ואני איחרתי לעבודה !האם החיפוש הזה היה תמים או לא אני לא בטוחה אבל אשמח לדעת אם הזכויות שלי הופרו או לא תודה "

20 לינואר 2012, אסף / צומת יריחו
"...יצאתי ושאלתי מה קורה? מה הסיבה שעוצרים אותנו? הוא לא ענה ופשוט אמר לי שאמתין שנייה, "זה רק ייקח מספר דקות, תשתפו פעולה ולא יהיו בעיות". הוא שאל אם יש לנו חומרים לא חוקיים באוטו ואם אני בטוח, כמובן שלא היו וכמובן שאמרתי שאין. בשלב הזה בלי ממש להצהיר על כך או לבקש את הסכמתי הוא פשוט אמר "תעמוד פה" והתחיל לחפש על גופי ובכיסי..."
לסיפור המלא 

ינואר 2012, קובי / כיכר ספרא ירושלים
באירוע של "מעלים את התדר" היינו קבוצה של אנשים ששרו וניגנו בדשא שליד החומות ובסיום האירוע קמתי ללכת כשביציאה שוטרים ביקשו ממני לחפש על עצמי כמובן שאני לא הולך "להתעסק איתם" אז נתתי להם לחפש והם מצאו דראם וטענו שיש לזה ריח של חשיש אמרתי להם שיקחו את זה למעבדה אז הם אמרו לי תשובה יפה המשיכו לחפש ושיחררו אותי כשלא מצאו כלום נ.ב. היה שם עוד כמה שעשו עליהם חיפוש וכמובן לא מצאו כלום

ינואר 2012, מיכאל / עכו
נעצרתי לבדיקת זהות סתם ככה בלי שום סיבה מוצדקת מתחת לבלוק. הושפלתי קשות מהזלזול מצד השוטרים, עוקבתי למשך 15 20 דקות שבזמן זה הייתי צריך לעמוד מול צחוק משפיל של שוטר ולהסביר להם שאני לא עבריין כמו שהם טוענים
אחר כך התחיל החיפוש. הרגשתי שזה שוד של נרקומן. בזמן ששוטר אחד רוקן לי תיק שהייה לי על הגב על הניידת באמצע הרחוב שלי, שוטר שני הוריד ממני נעליים נאלצתי להמוד עם גרביים על הכביש
כל זה תוך כדי צחוקים ודחקות מצד השוטרים

ינואר 2012 בעילום שם / נחלת יצחק, תל אביב
דיווח ארוך ומטריד במיוחד של תושב השכונה שהוטרד 19 פעם תוך שנתיים ע"י המשטרה, רק בגלל שיש לו ראסטות!
"...אחד משלושת השוטרים שהיה איתי חטף ממני את הטלפון. הם שאלו אותי אם יש לי משהו שלא צריך להיות לי. אמרתי להם בנחרצות שלא. אחד מהשוטרים פתח את דלת רכבי והחל לעשות חיפוש ברכב ללא אישורי, הוא גם קרע לי את הריפוד במושב הנהג....שתיים משלושת השוטרים שנשארו איתי ביקשו ממני להתלוות אליהם לחדר זבל של בניין סמוך. שם פקדו עליי לפשוט את מכנסיי ותחתוניי כמו גם להרים את חולצתי ולהוריד את נעליי. החיפוש כמובן לא העלה דבר . חזרנו לכיוון הרכב. ביקשתי מהשוטרים שביצעו עליי את החיפוש את שמם והם צחקו ונכנסו לניידת..."  לסיפור המלא

ינואר 2012 - ליאב / פרדס חנה
מדי כמה חודשים עושים עליי חיפושים, והדבר היחיד שמתחיל להציק לי זה באמת שלפעמים החיפושים קורים באוטו שלי במקומות ציבוריים מול המון אנשים,
וזה יכול להיות מביך מאוד.
כמובן שבפעם הבאה שזה יקרה אני אבקש לקחת אותי לתחנת משטרה, כי הבנתי את רק לא מזמן שאפשר לעשות את זה.
דבר שני, ששאלתי כמה פעמים שוטרים שעצרו אותי לחיפוש, זה למה הם לא רושמים ועושים מעקב למי הם חיפשו... כי לפחות אם הם היו רואים שעשו לי כבר 10 חיפושים באותה שנה, היו מבינים שלא מצאו כלום ולא יטרידו אותי יותר..

ינואר 2012 - עופר / עין גדי
מאז שעברתי לגור בים המלח נעשו עלי לפחות 50 חיפושים בשנתיים
אני בחור נורמטיבי עם רכב חדש ולא מעשן, בבעלותי ובכל זאת אני חווה כמות חיפושים של 15 דקות עד שעתיים
בפעם האחרונה ששאלתי את השוטר מה החשד הסביר שלפיו הוא מחפש עלי הוא טען שבגלל שיש לי זקן (מדובר בזיפים...)
נעשו גם חיפושים בכביש בבקשה להוריד מכנסיים ותחתונים ונעליים על ידי קצין משטרה של משטרת מעלה אדומים שאשמח לתת את שמו ומהספר האישי שלו שרשום אצלי) באותו יום בשעה 4 לפנות בוקר אני מתעורר בדפיקות עוצמתיות על הדלת של ביתי, לא עניתי ופתאום הדלת נפתחת ואני רואה פנס מחפש משהו בביתי. תוך כמה דקות היו אצלי בבית 5 בלשים קצין מודיעין וכלב. זה החיפוש השני ב4 חודשים שהם עושים אצלי.
כבר היו אצלי על מידע מודיעין חסר שחר והגיעו שוב עם אישור משופטת בית משפט לערוך חיפוש בביתי, גם שם הם לא הקפידו שיהיה עד נוסף לחיפוש וגם השאירו את הבית במצב של אחרי רעידת אדמה.

ינואר 2012 - רגב נתנזון / חיפה, הדר
שוב אותה סקודה לבנה עם לוחית צהובה, ושוב אותה שבירה מהירה שמאלה לנתיב הנגדי ואותו זינוק על המדרכה תוך חריקת בלמים. בפעם הראשונה זה היה מרשים, אבל אני כנראה משתעמם מהר, צופה מראש את משפט הפתיחה כשתיפתח הדלת: "משטרה! תעודת זהות!" ושוב אותו פרצוף מוכר. קצת נעלבתי שלא זיהה גם אותי בשניה הראשונה. לקח לו עוד כמה שניות עד שזיהה: "אהה, בפעם שעברה היית עם התיירת". וואלה. "בוא הצידה". "דווקא נוח לי פה. יש איזו בעיה? מה כל כך עורר את החשד שלך?". "בשעות כאלו [ערב], מי שמסתובב ליד מוסדות תרבות ואמנות [בי"ס בסמ"ת, חיפה] מעורר את החשד שלנו." וואלה. שתדעו. (למרות שבשמונה ההטרדות הקודמות התירוצים היו אחרים).

כאמור, מדובר בפעילות שגרתית של המשטרה. בשנים האחרונות מפגשים כאלו עם משטרת ישראל אינם זרים לתושבי שכונת הדר. מדובר במדיניות שיטתית שלפני כשנתיים אף הוקם בשכונה וועד נגד הטרדות משטרתיות כדי למגר אותה, ללא הועיל. לאחרונה אף התמקמו שוטרים בכניסה לאחד הרחובות בשכונה ועשו חיפוש גופני לנכנסים לרחוב. בהטרדות קודמות שלי עם שוטרים בשכונה, כששאלתי על שום מה הם מבקשים את תעודת הזהות שלי, ועל שום מה לחפש על גופי ברחוב, הם ענו שמדובר "בשכונה פליליסטית". באחת הפעמים כיס המכנסיים שלי עורר את החשד שלהם (משום שהיו מקופלים בו כמה ניירות טישיו). כמובן שבמקרים מסוימים ההטרדות נגמרות בעיכובים בתחנת משטרת חיפה.

4 לדצבמר 2011, זיו /  כרמיאל
רכשתי מכשיר טלפון מחבר , והקבלה עוד לא הייתה ברשותי 
התחלתי ללכת לכיוון הבית,ניידת עצרה על הכביש,וממנה יצא שוטר צעיר שקרה לי עם היד "בוא בוא לפה"
מיד כשהם כשהגעתי השוטר הצעיר התחיל להכניס לי ידיים לכיסים,ואני מנגד אמרתי שזה לא חוקי לחפש עליי,הם התחילו לשאול שאלות "יש לך סמים" "מאיפה הפלאפונים האלה" 
הם לא אמרו מהי העילה לעיכוב שלי .. אבל לדעתי היא לפי אופן הלבוש שלי ..
הם החרימו לי את 2 הפלאפונים שלי .. החדש שנקנה כמה דקות לפני המקרה .. ואת השני גם ..השני הוא מכשיר שמצאתי לפני כשנתיים .. וכשנשאלתי בתחנה למה לא החזרתי אותו , אמרתי שלא ידעתי איך לפעול במקרים כאלה.. 

16  לנובמבר 2011, אנטון / עמק רפאים, ירושלים
חזרנו מעבודה מתיאטרון החאן, אני וקולגה שלי יהודה. באה ניידת. שוטר עצר אותנו. לא הגיב על בקשה שלי לנמק למה הוא עצר אותנו. סירב להגיד לי את שמו ומספר אישי. חיפש בכל הכיסים באמצע מידרכה מול כולם. לאחר שמצא תה לואיזה שם לנו אזיקונים. הזמין עוד 2 ניידות. לאחר שהתברר שזה לא גראס ולאחר שחיפשו עלינו עוד ועוד, שחררו אותנו בניסוח שהינו עצורים בגלל שמצאו אצלנו כלי פריצה. אצלי הם מצאו מסמר ואצל יהודה מברג. בסך הכל היינו עצורים שעה וחצי.  

ספטמבר 2011 - שאול מרגלית / קיבוץ ברקאי
אני שאול מרגלית אני כותב לך על מקרה שקרה בספטמבר האחרון, בשעה שבע בבוקר נכנסתי לתחנת דלק אלון ליד קיבוץ ברקאי כדי לתדלק בדרכי לעבודה. בתחנה ישבו שוטרים שראו אותי - צעיר לא מגולח וכו' וניגשו אלי בעוד שהתדלוק מתבצע, הורו לי להביא את הרכב לצד ועשו חיפוש בעוד שהם נראים מאוד נהנים מכל הסצינה.. נשארתי עם רכב הפוך ואיחרתי לעבודה
נראה לי שזה לא חוקי או לפחות לא הומני
הגיע הזמן שנרגיש בנוח לחיות כאן
תודה על ההזמנה לכתוב
שאול

מתן, רמת-גן, צומת יובל 10/9/2011
אני עובד ברמת גן בביאליק כמספר שנים בחברת מחשוב גדולה. בשעות הצהריים 14:00 לערך - כאשר אני יוצא לארוחת הצהריים - בעת אני פוסע באיזור הצומת המצויינת לעיל, הופעל עליי כח בחוזקה על הכתף נאמר לי מאחור כי טוען הינו שוטר ושאני אתלווה אליו לביצוע חיפוש . והובלתי לאיזו סימטה אל מול מסעדת שמש. שם התגלו אליי 2 שוטרים נוספים. בלבוש אזרחי. אשר דרשו לבצע בי חיפוש ושאתפשט. אם כי אין להם כל סיבה לבצע זאת!! ולחדור לפרטיותי. כאשר ביקשתי שיזדהו, ומהו המניע לחיפוש - התחלתי לקבל תגובה קשה יותר, הן בפן הפיזי ומילולי. כתחילה ניסו להכנס לי לכיסים בכח. אך ללא הועיל. סיבת החיפוש היתה "סודית" ולטענתם הם אינם יכולים לספר לי. לאחר ויכוח נועז, הדבר נגמר בכך שוהבלתי אזוק!!!!! אל תחנת המשטרה. תוך שאני בדמעות. הנני כבן 25. הדבר הזה בל יעבור ובל יסלח. 


ספטמבר 2011 - ללא שם / ירושלים
חזרנו מסליחות בכותל אני ובן דוד שלי. ליד שער יפו שוטר לא ממש ניגש אלינו אפילו אלא רק עשה תנועה עם היד כשעברנו לידו (כבר מקומם) התעלמנו וכשהמשכנו ללכת הוא קרא לנו.
קצת התעצבנתי וסיננתי לבן דוד שכנראה היה להם הרבה עבודה הערב והשוטרים שמעו.
הפרידו אותנו והשוטר התחיל ב-''אם יש לך משהו תביא לי עכשיו ואני עוזב אותך''.  שאל אם נעצרתי או נחקרתי פעם.
אח''כ הוא שאל אותי מספר לא מבוטל של פעמים אם יש עליי משהוא או אם אני משתמש.
כל תשובה שנתתי לו הוא שאל ''אתה בטוח? אתה מאה אחוז בטוח?''.
אחרי שהוא הפך לי את התיק הכיסים והארנק ולא מצא כלום הוא אמר ''וואי פיספסתי. הערב פספסתי''.
הוא היה יחסית מקצועי ובכל זאת משפיל.
אנחנו מורגלים בחיפושים מטרידים בירושלים ועד עכשיו הטקטיקה שלי הייתה ''בא תבדוק בעצמך'' וככה היו עוזבים אותי לפעמים. עכשיו גיליתי את האתר ואשתדל לסרב לחיפושים, מקווה לא לפגוש בצד האלים של השוטרים שמרבים לאיים בלילה בתחנה וכאלה.
peace n love

אפריל 2011 - אוריה צור / עמיעד
אז ככה. חזרתי הביתה אחרי הופעה בגולן. השעה היתה בערך 2 לפנות בוקר. קצת אחרי עמיעד עצרתי במחסום ארעי של המשטרה (הם אוהבים את הפינה הזו..) לצורך העניין, יש לי שיער מתולתל ארוך, זקן ואוטו לא נקי ולא חדש. 
להלן הדו שיח:

שוטר: ערב טוב, רשיונות
אני: בבקשה
שוטר: מאיפה אתה?
שוטר: ערב טוב, רשיונות אני: בבקשה שוטר: מאיפה אתה? אני: קדיתא שוטר: עמוד בצד הכביש בבקשה.. אני: טוב. שוטר: ( מצטרף אלי אחרי כמה רגעים) יש לך משהו לא חוקי ברכב? אני: לא שוטר: אם אני אחפש, אני אמצא? אני: לא שוטר: אני יכול לחפש? אני: לא. שוטר: (קצת מופתע) אנחנו יכולים לעשות את זה בדרך הקלה או בדרך הקשה.. אני יכול לעכב אותך ולקחת אותך לתחנה אני: אני יכול לצאת מהאוטו ולדבר איתך בגובה העיניים? שוטר: איתי? בטח.. רק בגובה העיניים. אני: תודה. (קם ונעמד מול השוטר ומסתכל לו בעיניים) אני: איך קוראים לך? שוטר: משה. אני: (מסתכל למשה בעיניים, לא ל"שוטר"... למשה) משה תשמע, כשאתה נכנס לי לאוטו, זה מביך ומשפיל אותי. 
אני בדרך הביתה אחרי יום ארוך וזו לא הדרך שבה אני רוצה לסיים אותו.. שוטר: (אמר איזה משהו על זה שאם הוא רוצה הוא יכול לחפש) אני: משה, זו לא הפעם הראשונה שעוצרים אותי לחיפוש.. אולי זה בגלל השיער שלי.. 
כבר מספיק פעמים הרסו לי את הערב ככה ואני מבקש ממך שלא תכנס לי לאוטו. זה ממש פוגע בי כשאתה עושה את זה.
שוטר: אני כבר חוזר.. (הולך...) שוטר: (כעבור 10 דקות מחזיר לי את הרישיון) סע.. אני: (לוחץ לו את היד) משה, תודה שהסתכלת לי בעיניים. לילה טוב.

חברים למסע (ולנסיעה)... מתחת לכל סט מדים יש בנאדם, ולא משנה כמה הרושם הראשוני שלו מאיים או מתסכל, הוא קודם כל בנאדם.
מנסיוני בחיים כשמסתכלים בעיניים בחיבה (כי כולנו באותה סירה) אז כל הפוזות מתמוססות ונשאר רק בנאדם מול בנאדם.
כשאנחנו עומדים מול אדם אחר, מכבדים אותו, ושומרים על הגבולות שלנו באהבה.. יהיה לו קשה להפר אותם.. 
אל תדברו אל הדמות.. תמצאו את החבר\מכר, שגם אם שונה ממכם בדברים האלה, אז דומה בדברים האלה.

ב
הצלחה
נ.ב - סיפור אמיתי שקרה כבר פעמיים. מי שרוצה לשמוע עוד שיתקשר אלי 0503302112
אוריה

אפריל 2011 - אוהד אזרחי / כרמל
כן. אנחנו נראים קצת היפים
אז עצרו אותנו כבר כמה פעמים וחיפשו באופן מטריד ביותר אחר "סמים" ברכב
העסק די מרגיז
האם ניתן לעשות משהו בנדון?
לתבוע את המשטרה?
סך הכל לא היה להם שום יסוד סביר לחשד
 
מרץ 2011 - דרור זהר / פרדס חנה
לפני שבועיים שוב עצר אותי שוטר לחיפוש לא מוצדק, בצומת מחנה 80 (פרדס חנה)
הייתי עם חבר ולא רציתי לעכב אותו אז נתתי לו לחפש. הנה התלונה שהגשתי:

פרטי האירוע: ביום שישי, 24 בפברואר 2011, ירדתי מאוטובוס בצומת מחנה 80 וחיכיתי לחבר שיאסוף אותי ממפרץ עצירה בכביש שמוביל לפרדס חנה. בעוד החבר מגיע עצרה לידנו ניידת ובה שני שוטרים. השוטר משה קלינגר ביקש לראות תעודת זהות ושאל אם יש בחזקתי משהו אסור. השבתי שאין, ואז הוא שאל אם אפשר לחפש. השבתי שלא, ואז הוא אמר שהוא יכול לחפש גם ללא הסכמתי. שאלתי למה הוא רוצה לחפש והוא אמר שהעובדות שאני לא גר באזור וזה שאני נמצא ליד בסיס צבאי מהוות יסוד סביר לחשד. אמרתי שזה לא נראה סביר, אבל הוא התעקש על זכותו וסמכותו לחפש, ואמר שאם אני חושב אחרת אני יכול להגיש תלונה.

מהות התלונה: עבורי חיפוש כזה הוא לא נעים, משפיל ומשתמע ממנו שהשוטר חושד שאני משקר לו. למיטב ידיעתי יש לי כאזרח במדינה זכות לפרטיות שמעוגנת בחוק יסוד ואסור להפר אותה על ידי חיפוש בלי יסוד סביר לחשד שביצעתי עבירה. אני גם סבור שאם המחוקק מצא לנכון לעגן את הזכות לפרטיות בחוק יסוד מן הראוי שכדי להפר את הזכות הזו תידרש עילה של ממש – ולא רק שאני נמצא הרחק מהבית, או שירדתי בתחנת אוטובוס בצומת מרכזית שבמקרה נמצאת ליד בסיס צבאי.
חשוב לי לציין שהשוטר משה קלינגר היה אדיב ומנומס ואין לי רצון לפגוע בו אישית בשום צורה. אני מאמין שהוא עשה את עבודתו בצורה הטובה ביותר שהוא יודע, ואני גם מאמין שהוא טועה ועושה שימוש מופרז בסמכותו לחדור לפרטיותם של אזרחים מבלי לכבד את זכות האזרח לפרטיות ואת ההגנה שניקבעה לה בחוק.

אני מבקש לדעת: מהי המדיניות של המשטרה? אם המשטרה דורשת באמת יסוד סביר לחשד כדי לבצע חיפוש, אבקש להנחות את השוטר קלינגר לא לבצע חיפושים שכאלה להבא, ואבקש לקבל ממנו התנצלות בכתב על החיפוש הלא מוצדק. אם המשטרה מצדיקה חיפושים מעין זה, שהם בעיני לא חוקיים, לא מוסריים ולא לעניין, אקח את העניין לדיון מול קובעי המדיניות בפורום המתאים.
בברכת פורים שמח

 

דרור זהר


נובמבר 2010 - אורי טרק / יקנעם
לפני שבועיים עצרתי טרמפים בצומת התשבי ליד יקנעם. לפתע עצרת ניידת משטרה בפנים ישבו 3 שוטרים. השוטר הראשי ביקש תעודות ושאל אם אפשר לעשות עלי חיפוש. החלטתי ללכת עד הסוף ולנסות לראות מה יקרה אם אני אסרב, כיוון שהיה לי זמן ולא מיהרתי לשום מקום ( מקסימום, חשבתי הם יקדמו אותי הלאה ,לעבר היעד הסופי, אם יקחו אותי לתחנה)
השוטר הראשי מיד התחיל להפחיד ולאיים והשני ניסה לשכנע אותי בנחמדות שכדאי לי לאפשר חיפוש ולגמור עם זה ודי.
שאלתי האם יש לו יסוד סביר לחשד והוא ענה שעצם הסירוב שלי מעלה אצלו את החשד... ניסיתי להסביר את האבסורד בטענה זו ואת זכותי לשמירת הפרטיות על פי החוק. כמו כן ביקשתי לראות תעודה ורשמתי את שם השוטר והודעתי לו שאם יתבצע עלי חיפוש ולא ימצא כלום אני אגיש נגדו תלונה. הוא כמובן רצה לקחת אותי לתחנה ויצר קשר עם הקצינה.
בנתיים התקשרתי לחברי דרור ונתתי לו לדבר עם השוטר הראשי. תוך כדי זה דיברתי עם השוטר השני שאמר לי ש" יש משהו בדבריי " ושאכן יש פה אבסורד מסוים.
בעקבות השיחה עם דרור וההתעקשות שלי התחילו לעלות ספקות גם בשוטר הראשי ולבסוף גם הקצינה בתחנה הודיעה להם שיעזבו אותי במנוחה כי יש לה מלא עצורים גם ככה ואין לה כח להתעסק עם זה.
המשכתי לי בדרכי שמח על נצחון קטן של האזרח הגדול.
אבל זה לא סוף הסיפור...
לאחר כמה ימים נסעתי ליד צומת מגידו, והנה נעמדת לידי ברמזור ניידת משטרה עם השוטר השני ( זה שהיה נחמד) והוא מתחיל לספר לי שהוא ממש אהב את החוצפה שלי ושהוא מאוד מעריך את מה שעשיתי, ושהוא בדק בספרים ואכן יש צדק בדבריי. הוא סיים את השיחה בלחיצת יד ואמר שהשוטר השני גם כן בדק והצטער שהוא לא לקח את מספר הטלפון שלי כדי שיוכל להתנצל!...
הייתי בשוק...
עכשיו אני יודע שאני יכול לסרב לחיפוש ולא יקרה שום דבר נורא, הרי אין לי גם ככה שום דבר להסתיר...
מאז עצרו אותי לחיפוש פעם נוספת ליד זכרון יעקוב, ושוב סירבתי לחיפוש
הפעם המקרה הסתיים אפילו יותר מהר ושוחררתי לאחר שהם ראו שאין לי שום עבר פלילי.
לכן אני מאוד שמח לספר לכם על כל זה ולעודד אותכם לעשות כמוני 

נובמבר 2010 - שחר אור / זכרון יעקוב
מצורף קישור למסמך שצירפתי לתלונה שהגשתי.

אוקטובר 2010 - דרור זהר / צפת
השבוע עצרו אותי שוטרים מתחנת צפת על הכביש בכניסה לקדיתא. הם ביקשו רשיונות ו"על הדרך" התחילו לחפש סמים. ביקשתי מהם להפסיק והתפתח דיון מעניין. השוטר אישר שיש לי זכות לפרטיות וטען שסמכותו להפר אותה ולחפש מושתת על שני דברים: 
1) העובדה שהמקום שבו עצר אותי , נחשב מועד למציאת סמים - הוא קרא לזה "מאתר" מילה ששמעתי בפעם הראשונה...
2) העובדה שבחלק מהחיפושים הוא מוצא סמים, לדעתו, מכשירה את החיפושים בהם הוא לא מוצא. 
הייתי מאוד נחמד אליהם, אבל עמדתי על זכותי לפרטיות. בסופו של דבר הם ויתרו על החיפוש, אבל עושה רושם שההתנהלות של השוטרים בשטח ממש מנותקת מרוח החוק, ואפילו מלשונו. 

אפריל 2010 - אדם דוריאן פליס מימון / הרצליה
 אני גר בהרצליה ולפני שבועות ישבתי עם חברים בגינה ושתינו בירות פתאום ניידת עצרה לי מחוץ לבית ושלושה שוטרים יצאו ואמרו לי לפתוח את השער פתחתי ולא רציתי ששוטר ייכנס הבייתה, ובל זאת הוא דחף אותי הצידה ואמר שקיבל תלונה על הימורים לא חוקיים מהשכנים........אפילו לא שיחקנו קלפים ובכן הוא נכנס התחיל לחפש סמים בתיקים ובמאפרות למזלי הלכתי להביא את הת.ז. שלי ואת אבא שלי שגירש אותם אבל בכל זאת הייתי רוצה לדעת כיצד לנהוג בפעם הבאה

אפריל 2010 - בת שבע ברקלי / כליל
שלום לכולם
בחודשים האחרונים תושבי כליל ובמיוחד הנוער מדווחים על התנכלויות של המשטרה כלפיהם; הם נעצרים בכבישים בתוך כליל ומחוצה לה, בכל שעות היום והלילה ונערכים עליהם חיפושים משפילים. בנוסף, דווח על כמה חדירות לתוך בתים בכליל ללא צווי חיפוש ולעיתים גם ללא שנמצא מישהו בבית. בכל הדיווחים נמסר שהמשטרה מגלה יחס מעליב ביותר.
אנחנו רוצים לפנות למשטרה וכדי לבסס את הטענה שלנו אנחנו מבקשים ממי שנתקל בכזה יחס לפנות אלי בהקדם במייל ולספר על המקרה.
תודה מראש
בת-שבע

מרץ 2010 - ערן וייס 
במרבית החיפושים שעושים עלי (והם קורים לעיתים קרובות) אני מבקש לראות תעודות שוטר ורושם את המס' האישי שלהם, לרוב זה מקצר מאוד את החיפוש בעיקר אם אני הולך אחריהם ועושה את עצמי כמתעד את פעולות השוטר (פעם אחת אפילו בקשתי מהם לחתום!) לרוב זה עובד אך חשוב לציין שבצפון חלק מהשוטרים מסרבים לתת את המס' האישי שלהם תחת "הסיבה" שמספרם עלול לשמש גורמים עבריינים להאשמות שווא והטרדות.
במצב שכזה אני לרוב מתנגד לחיפוש והם עוזבים אותי...

מרץ 2010 - איתי גולן / מודיעין
כן האמת היא שכן עשו חיפוש משהו מקיף ביותר. לפני כחודש בערך התמקמנו לנו 8 חבר'ה לעשות ערב פויקה באזור העיר
מודיעין. בערך בשעה 2 בלילה שכולם מחכים שהאוכל יהיה אכיל ,זכינו לביקור פתע (טוב לא כל כך פתע) של ניידת משטרה מה שנקרא זינזנה וממנו קפצו להם קצין משטרה (בין הדרגים הגבוהים של הדרג המשטרתי באזור מודיעין) מלווה בשוטר ושוטרת.
ישר הבנתי למה הם באו, עשינו את הפויקה ואת המדורה קרוב 5 מטר לכביש עוקף רעות (לא כביש עמוס בכלל) באזור הררי (דיי חור)
הכל התחיל בהכרות שלהם וישר לעניין - "אתם מחזיקים משהו לא חוקי ??" ראוי לציין שלא היה עלינו כלום! עובדה זו שציינו לא הספיקה לו והוא התחיל לערוך חיפוש גופני מקיף בכיסים בארנקים (את הבנות בדקה השוטרת), בתיקים במכוניות - בכל האזור !! זה פשוט חוצפה. חבר שלי נוהג ברכב ישן, לו הוא פשוט פירק את הפלסטיקים הפנימיים בתא המטען של הרכב כדי לחפש סמים, אולי הוא מחביא שם משהו !!!! איזה חוצפה ! אני ממש התרגזתי אבל לא אמרתי כלום מבחינת "על סמך מה אתה עורך חיפוש" או "אין לך חשד סביר לחיפוש" אלא פשוט נשארתי אדיש , ידעתי שאנחנו בסדר.